دستگاه تزیق کلر

دستگاه کلر زنی مایع

پرکلرین نام تجاریHTH به فرمول شیمیایی هیپو کلریت کلسیم Ca(ocl)2 که معمولأ 70% آن ماده موثر گندزدا و30%مواد نگهدارنده (آهک) است.
شکل ظاهری :پودر یا گرانول سفید رنگ است که در بشکه های 25 و45 کیلویی بسته بندی شده که می بایست در محلی دور از رطوبت و نور مستقیم خورشید و آتش و حرارت نگهداری شود.
پودر (گرانول)پرکلرین را به میزان معین در مقدار آب معین حل نموده تا شیر کلر(کلر مایع ) تهیه شود.
این کلر مایع توسط دستگاههایی بنام کلریناتور که بر روی سیستم خط انتقال آب آشامیدنی و … نصب شده و بطور منظم آب شبکه لوله کشی مجتمع های کوچک و نسبتأ بزرگ را گندزدایی می نماید.
دستگاه کلریناتور توسط شرکتهای سازنده در مدلهای مختلف طوری طراحی شده که قادر است در ساعت از 24 تا 900 لیتر کلر مایع را در خطوط انتقال تزریق نمایند
. این شرکت با بهره گیری از دانش پرسنل جوان خود در راستای گسترش فعالیت های خود اقدام به فروش انواع دستگاه های کلرزنی آب کرده است برای کسب اطلاعات بیشتر با مهندسین پالود صنعت نیکان تماس بگیرید.

 

هیپوکلریناتورهای تجهیزات کلر

ساده ترین روش کلرزنی مداوم سیستم های کمتر از 75 گرم در دقیقه، استفاده از هیپوکلریناتور است.  هیپوکلریناتورها پمپ های موتوری هستند که برای افزودن محلول های هیپوکلریت به آب استفاده می شوند. پمپ محلول هیپوکلریت را از محفظه نگهدارنده بیرون می کشد و آن را به داخل آب پمپ می کند تا تصفیه شود. در جایی که لوله از پمپ به لوله حامل آب خام می پیوندد، اثر Venturi خلاء کوچکی ایجاد می کند و محلول کلر را به داخل آب می کشد.

اغلب لازم است که با تغییر شرایط، مقدار کلر اضافه شده به آب افزایش یا کاهش یابد. هیپوکلریناتورها به شما این امکان را می دهند که مقدار کلر وارد شده به آب را به سه روش تنظیم کنید. می توانید طول ضربه یا سرعت دستگاه را با تغییر اندازه قرقره تنظیم کنید. هر دوی این تنظیمات، نرخ تغذیه هیپوکلریناتور – سرعتی که دستگاه کلر را در آب می‌ریزد، تغییر می‌دهد. همچنین می توانید مقدار کلر اضافه شده را با تغییر قدرت محلول هیپوکلریت تنظیم کنید.

 

کلر و سیلندر

در حالی که هیپوکلریناتورها معمولاً برای انجام کلرزنی مداوم در سیستم‌های کوچک‌تر استفاده می‌شوند، کلریناتورها زمانی مقرون به صرفه‌تر هستند که منبع تامین بیشتر از 75 gpm باشد و گاهی اوقات ممکن است در سیستم‌های کوچک‌تر نیز استفاده شوند.  دوره‌های پمپاژ پیش‌بینی‌شده و تقاضای کلر (بر اساس آزمایش باقی‌مانده کلر) تعیین می‌کند که آیا در هر موقعیتی باید از هیپوکلریناتور یا کلرساز استفاده شود.

کلریناتورها دستگاه هایی هستند که گاز کلر را با استفاده از کلر مایع موجود در سیلندرهای فولادی به آب وارد می کنند. بخش‌های بعدی نحوه رساندن مقدار مناسب کلر از سیلندر به آب منبع را توضیح می‌دهند. اما ابتدا باید بدانیم کلر مایع چگونه ذخیره می شود.

 

سیلندرهای کلر

کلر مایع را می توان در سیلندرهای 100 یا 150 پوندی، ظروف تنی یا واگن های ریلی 55 تا 90 تنی ذخیره کرد. در هر مورد، کلر به شکل مایع متراکم شده است، اما با خروج از سیلندر دوباره به گاز منبسط می شود. هرگاه ماده ای از حالت مایع به گاز تبدیل شود، گرما مورد نیاز است. گرمایی که با تغییر حالت کلر در سیلندر جذب می شود از هوای اطراف می آید.

اگر کلر خیلی سریع از سیلندر خارج شود، دمای هوای اطراف مخزن کاهش می یابد و باعث یخ زدگی و کاهش جریان گاز می شود. برای جلوگیری از یخ زدگی، نرخ تخلیه نباید بیشتر از 350 پوند گاز در روز برای یک سیلندر 100-150 پوندی باشد. در صورت نیاز به سرعت تغذیه بیشتر، می توان چندین مخزن را با استفاده از یک منیفولد متصل کرد ، که لوله ای است که سیلندرها را به یکدیگر متصل می کند تا گاز کلر از چند سیلندر به طور همزمان گرفته شود. 

تنها راه دقیق برای تعیین میزان تغذیه کلر از یک سیلندر، وزن کردن سیلندر در طول زمان است. اپراتور می تواند با کم کردن وزن خالص (وزن یک سیلندر خالی) تعیین کند که چقدر گاز کلر در سیلندر باقی مانده است تا سیلندرهای خالی به موقع تعویض شوند. اگر سیلندرها در طول زمان وزن شوند، می توان نرخ خوراک کلر را تعیین کرد تا اطمینان حاصل شود که غلظت مناسب کلر به آب اضافه می شود. 

هنگام برخورد با کلر گازی، ایمنی یک موضوع مهم است. آمونیاک باید برای بررسی نشتی در دسترس باشد و ساختمان های انبار باید به خوبی تهویه شوند. اگر اپراتور مجبور است از منطقه ای با کلر در هوا عبور کند، باید از دستگاه تنفسی استفاده کند. اگر دستگاه تنفسی در دسترس نباشد، اپراتور باید سر خود را بالا نگه دارد، زیرا کلر 2.5 برابر هوا سنگین است و تمایل به فرو رفتن روی زمین دارد. 

 

کلریناتورهای خلاء
معمولی ترین نوع کلریناتور، کلرساز خلاء، در زیر نشان داده شده است:

در یک کلریناتور خلاء ، گاز کلر از سیلندر به آب منبع توسط خلاء کشیده می شود. خلاء با عبور آب از داخل انژکتور و ایجاد سر منفی ایجاد می شود. این نیروهای سر منفی شیر تنظیم فشار روی سیلندر را باز می کند و به گاز کلر اجازه می دهد تا از سیلندر خارج شده و به کلرساز جریان یابد. 

هنگامی که گاز وارد کلریناتور شد، نرخ تغذیه کلر با استفاده از یک نشانگر به نام روتامتر اندازه گیری می شود . درست فراتر از روتامتر، گاز کلر از کنار یک دستگاه تنظیم کننده (شاخه یا شیر V-notch) که برای تنظیم نرخ تغذیه کلر استفاده می شود، جریان می یابد. 

سپس گاز کلر به داخل انژکتور کشیده می شود که به آن اجکتور نیز می گویند . انژکتور از یک لوله پر از آب جاری تشکیل شده است. آب جاری کلر را به داخل آب می کشد، هم آب منبع را کلر می کند و هم خلاء در خط کلر ایجاد می کند که گاز کلر بیشتری را از سیلندر خارج می کند. این نوع کلریناتور به عنوان تغذیه کننده محلول نیز شناخته می شود زیرا گاز کلر در مقدار کمی از آب منبع حل می شود و سپس به خط اصلی آب هدایت می شود تا کلر شود. 

کلرها را می توان به صورت دستی (با استفاده از رگولاتور) یا با کنترلر کنترل کرد. رایج ترین نوع کنترل کننده، کنترل کننده متناسب جریان است که به طور خودکار کلر را بر اساس دبی آب تغذیه می کند. 

کلریناتورهای خلاء بسیار ایمن هستند زیرا هر گونه شکستگی در خط خلاء را مختل می کند و شیر تنظیم فشار را می بندد. در نتیجه نشت کلر بسیار نادر است. 

 

کلریناتورهای خوراک مستقیم

در موارد معدودی به جای کلریناتورهای خلاء از کلریناتورهای خوراک مستقیم استفاده می شود. در کلریناتور خوراک مستقیم، گاز کلر تحت فشار است و مستقیماً به جریان اصلی آب پمپ می شود. در آنجا، کلر به طور مساوی در آب با استفاده از یک پخش کننده پخش می شود ، مانند تصویر زیر.

از آنجایی که کلر تحت فشار است، منبع آب تحت فشار برای استفاده با کلریناتور خوراک مستقیم مورد نیاز نیست. با این حال، کلر تحت فشار مستعد نشت است، بنابراین مسائل ایمنی کلرزن های خوراک مستقیم را به تاسیسات کوچک یا برای استفاده به عنوان تجهیزات اضطراری محدود می کند.

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.