• کاربرد تری پلی فسفات سدیم در صنعت تصفیه آب و فاضلاب

کاربرد تری پلی فسفات سدیم در صنعت تصفیه آب و فاضلاب

از کاربردها و مزیت های استفاده از تری پلی فسفات سدیم در صنعتی تصفیه آب و فاضلاب، کاهش عناصر محلول سرب و مس در دستگاه های تصفیه خانه است. این عناصر سمی هستند و باید از محیط آب حذف شوند.

تری پلی فسفات سدیم

تری پلی فسفات سدیم، یک ترکیب شیمیایی بسیار مهم و حیاتی برای تصفیه خانه های آب و فاضلاب محسوب می شود. این ترکیب با ساختار مولکولی دارای زنجیره های بلند قادر است یون های مزاحم موجود در آب را که تا حد زیادی کیفیت آن را تغییر می دهند، حذف نماید. این ترکیب به همراه سایر مواد خانواده پلی فسفات ها در بسیاری موارد به عنوان مبادله گرهای یونی تلقی می شوند و نقش بسزایی در حفظ بهداشت محیط زیست داشته و از نظر اقتصادی نیز مقرون به صرفه هستند. برای آشنایی با مهم ترین موارد کاربرد تری پلی فسفات سدیم در تصفیه آب و فاضلاب تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

استفاده از ترکیبات پلی فسفات ها نظیر تری پلی فسفات سدیم در تصفیه آب های سخت

ترکیبات پلی فسفات ها معمولاً به دلیل ساختار مولکولی پلیمری مانند که دارند در بسیاری از کاربردهای صنعتی در حوزه تصفیه آب و پساب مورد استفاده قرار می گیرند. یکی از مهم ترین موارد کاربردی تری پلی فسفات سدیم در تصفیه آب و فاضلاب صنعتی، کنترل و حذف یون های کلسیم و آهن در آب های سخت می باشد. یون های کلسیم و آهن، علاوه بر یون منیزیم، مهم ترین آنیون های موجود در آب های سخت هستند که به عنوان یون های سخت کننده آب شناخته می شوند و اختلالات زیادی را در خطوط لوله کشی و تصفیه آب و فاضلاب به وجود می آورند.

اگر یون های سخت کننده آب، شامل مواردی که در فوق ذکر شدند با عوامل شیمیایی نظیر پلی فسفات ها، تری پلی فسفات سدیم یا ترکیباتی از این خانواده از محیط آب و فاضلاب حذف نشوند، مشکلات بزرگی در شبکه لوله کشی رخ می دهد که مهم ترین آن ها خوردگی لوله ها و رسوب گرفتگی مجراهای اصلی و فرعی آب و فاضلاب است.

حذف یون های آب های سخت با تری پلی فسفات سدیم نه تنها برای جلوگیری از خوردگی لوله ها مفید واقع می شود بلکه به این طریق می توان از دستگاه ها و تجهیزاتی که در تصفیه خانه های آب و فاضلاب در حال استفاده هستند، محافظت کرد؛ مخازن تصفیه آب، مخازن پیش تصفیه و مخزن های عظیم لجن و تیمار فاضلاب، نمونه هایی از این تجهیزات هستند. تری پلی فسفات سدیم می تواند یون های مزاحم را حذف کرده و ایجاد رسوب را به حداقل برساند.

معمولاً ترکیبات خانواده پلی فسفات ها نظیر تری پلی فسفات سدیم در صنعت تصفیه آب و فاضلاب به دو صورت پودر جامد یا محلول مایع در قسمت های مختلف فرآیندها به مصرف می رسند. فسفات های جامد برای آب آشامیدنی طبق استاندارد ANSI/NSF و در میزان معین به آب اضافه می شوند.

برای استفاده از تری پلی فسفات سدیم به صورت مایع در مراحل مختلف تصفیه آب و فاضلاب، باید محلول هایی با درصد مشخص از این ماده تهیه کرد و سپس در طول فرآیندها، از طریق سیستم های تزریق به آب یا فاضلاب افزود.

مکانیسم عمل خانواده پلی فسفات ها نظیر تری پلی فسفات سدیم پس از ورود به آب بسیار ساده است؛ این ترکیب به آرامی وارد آب می شود و یون های سخت کننده آب که شامل کلسیم و منیزیم است به همراه یون آهن که عامل اصلی رسوب در تأسیسات لوله کشی است را به دام می اندازد. به این ترتیب، این یون ها از آب خارج می شود. این ویژگی برای حفاظت از خوردگی لوله های آب از جنس آهن، فولاد، ورق گالوانیزه، سرب و مس به کار می رود.

حذف یون های کلسیم، منیزیم و آهن در تصفیه آب و فاضلاب توسط تری پلی فسفات سدیم چه مزیت هایی دارد؟

استفاده از تری پلی فسفات سدیم در مراحل مختلف تصفیه آب و فاضلاب از ایجاد رنگ قرمز مایل به قهوه ای یا سیاه در آب جلوگیری می کند؛ تغییر رنگ آب به دلیل فعالیت های یون آهن است و رنگ سیاه آب در اثر حضور یون های منگنز ایجاد می شود. این ترکیب قادر است این یون های مزاحم را حذف کرده و کیفیت آب آشامیدنی را افزایش دهد.

یکی دیگر از کاربردها و مزیت های استفاده از تری پلی فسفات سدیم در صنعتی تصفیه آب و فاضلاب، کاهش عناصر محلول سرب و مس در دستگاه های تصفیه خانه است. این عناصر سمی هستند و باید از محیط آب حذف شوند.

کاهش خوردگی و رسوب گذاری و همچنین کنترل PH محیط آب و فاضلاب در تصفیه خانه، کاربردهای دیگری از ترکیب تری پلی فسفات سدیم می باشند.

سوپر فسفات تریپل از مواد مغذی معدنی تشکیل شده است که جهت بازگرداندن مواد غذایی لازم برای کشاورزی استفاده می شود. این کود جزء کودهای فسفری بسیار غلیظی است که دارای 46 درصد (P2O5) است و برای تغذیه انواع خاکهایی که در محدوده PH بین 5 تا 8 قرار دارند مناسب می باشد. در این مطلب به بررسی روش تولید، فرمول ، زمان و میزان مصرف و خواص این ماده پرداخته می شود. جهت اطلاع از نحوه ی خرید و اطلاع از قیمت کود شیمیایی سوپرفسفات تریپل با شرکت روشن ناب نیکان صنعت در ارتباط باشید.

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.