ازن ژنراتور

ازن در صنایع و مصارف مختلف قابل استفاده است و در اینجا به برخی از قابلیت های ازن اشاره می شود از جمله کاربردهای آن ، برای حذف سریع آلاینده ها و بوهای موجود در هوا از خانه ها، ادارات و حتی اتومبیل ها می توان اشاره کرد و همچنین ازن می تواند همه میکروارگانیسم ها و بسیاری از ترکیبات آلی را از بین ببرد. علاوه بر این، ازن زدایی طیف وسیعی از کاربردها را دارد، زیرا برای گندزدایی و برای تخریب آلاینده های آلی و معدنی کارآمد است.

اگر قصد دارید از دستگاه تصفیه هوای ازن برای از بین بردن بوی شدید یا از بین بردن کپک استفاده کنید، باید از تاریخچه و استفاده صحیح آنها و همچنین جایگزین های ازن ژنراتور به طور کامل مطلع شوید.
اما ابتدا باید بفهمید که ازن چیست و چه کاربردهایی دارد و چرا اینقدر موثر است.

 

 • ازن چیست؟

ازن از مولکول های اکسیژن ساخته شده است. نوع اکسیژنی که ما بیشتر با آن آشنا هستیم، نوعی که هر روز تنفس می کنیم، در واقع دی اکسیژن یا O2 است که از دو مولکول اکسیژن ساخته شده است.  از نظر فنی، ما در واقع تک تک مولکول‌های اکسیژن را تنفس نمی‌کنیم، بلکه دی‌اکسیژن را تنفس می‌کنیم.  ازن به سادگی سه مولکول اکسیژن یا O3 است. در دنیای علم، ازن به عنوان “تری اکسیژن” نامیده می شود. این سومین مولکول اکسیژن ناپایدار است و فقط با دو مولکول دیگر ارتباط سست دارد.

بنابراین، به راحتی خود را به آلودگی، به ویژه آلاینده های با بوی زیاد مانند دود باکتری و… می چسباند. همچنین می تواند خود را به ویروس ها، باکتری ها، هاگ های کپک و مواد آلی متصل کند. پس از چسبیدن به آلاینده ها، این ماده از بین می رود. توانایی اتصال به مولکول های دیگر، مانند دود و بو، به ازن توانایی تمیز کردن و خوشبو کردن سریع مناطق داخلی را می دهد.

 • ازن تصفیه کننده هوا

یکی از رایج‌ترین راه‌ها برای «تمیز کردن» هوا و از بین بردن بوهای تند، استفاده از یک مولد هوای ازن است که به عنوان دستگاه‌های ازن یا تصفیه‌کننده هوای ازن نیز شناخته می‌شود. این دستگاهها برای ایجاد ازن از طریق یک فرآیند ساده که به طور طبیعی در جو اتفاق می افتد، طراحی شده اند. از آنجایی که ازن بسیار واکنش پذیر است، حداقل با فناوری و دانش امروزی، ذخیره آن برای مدت طولانی تقریبا غیرممکن است. بنابراین، نیاز است که در محل با استفاده از ماشین آلات با تکنولوژی بالا تولید شود.

تصفیه‌کننده‌های هوای ازن اساساً اکسیژن هوا (O2) را دریافت می‌کنند و بار الکتریکی قوی به آن می‌دهند. این بار الکتریکی به مولکول‌های اکسیژن اجازه می‌دهد تا خود را دوباره مرتب کنند و O3، ازن معروف ما را تشکیل دهند.
اکنون، ازن از دستگاه به هوا آزاد می شود. هنگامی که به مولکول هایی مانند کپک یا دود و… برخورد می کند، مولکول سوم اکسیژن خود را به مولکول های آلاینده متصل می کند و اساسا آن را از بین می برد.

O3 خود را به باکتری ها،ویروس ها، قارچ ها، میکروب ها، بوها و سایر آلاینده ها می چسباند و در سطح مولکولی دیواره سلولی را از بین می برد. این فرآیند آلاینده را از بین می برد در حالی که ازن را به اکسیژن برمی گرداند.
از طریق این فرآیند، ازن ژنراتورهای می توانند برای تمیز کردن بوهای تند، از بین بردن بوی دود و از بین بردن کپک بسیار مفید باشند. آنها در بیمارستان ها، هتل ها و حتی خانه ها استفاده می شوند، اما همانطور که یاد خواهیم گرفت، می توانند خطرناک باشند و فقط باید توسط متخصصان آموزش دیده و واجد شرایط استفاده شوند.

 • ازن برای تصفیه فاضلاب

ازن زنی در تصفیه فاضلاب یک جایگزین بالغ و کارآمد برای بهبود روش های سنتی است. از لحاظ تاریخی، تصفیه فاضلاب شهری به دلیل اثربخشی و هزینه کم، از کلر برای گندزدایی استفاده می کند. با این حال، یک مطالعه در سال 1970 نشان داد که بدون کلر با مواد آلی واکنش می دهد تا محصولات جانبی ضد عفونی (DBPs) ایجاد کند، این DBP ها می توانند بر سلامت عمومی و زندگی آبزیان تأثیر منفی بگذارند. همچنین در آب های دریافت کننده فاضلاب شهری ضد عفونی شده با کلر، ماهی ها کشته شدند. آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده ( US EPA ) تحقیقات در مورد گندزدایی جایگزین مانند ازن زنی و فناوری ضد عفونی UV را ترویج کرد.

 • ازن زنی در تصفیه فاضلاب چیست؟

ازن زنی (افزودن گاز ازن به آب) تکنیکی برای تصفیه آب است. علاوه بر این، ازن زنی یک فرآیند اکسیداسیون پیشرفته است که می تواند همه میکروارگانیسم ها و بسیاری از ترکیبات آلی را از بین ببرد. علاوه بر این، ازن زدایی طیف وسیعی از کاربردها را دارد، زیرا برای گندزدایی و برای تخریب آلاینده های آلی و معدنی کارآمد است. در نهایت، واکنش ها / اکسیداسیون ازن آسان است، و به راحتی به اکسیژن تبدیل می شود.

 • تصفیه آب ازناسیون چگونه کار می کند؟

این صنعت از فیلتراسیون زیستی و مکانیکی برای کاهش عمده BOD/COD استفاده می کند. با روش فیلتراسیون، BOD/COD از 115000 میلی گرم در لیتر به 50-100 میلی گرم در لیتر کاهش می یابد. وقتی صحبت از کاهش BOD/COD به سطح پایین تر می شود، فیلتراسیون زیستی و مکانیکی بسیار گران می شود. اینجاست که صدها کارخانه تصفیه آب (WTP) از ازن زنی استفاده می کنند. ازن می تواند به عنوان آخرین مرحله در فرآیند تصفیه فاضلاب استفاده شود زیرا به عنوان یک پولیش آب بسیار موثر است. به عنوان مثال، ازن زنی BOD/COD را از نظر اقتصادی قبل از تخلیه در بدنه آب دریافتی به سطوح ایمن کاهش می دهد. گذشته از کاهش هزینه های فرآوری، سیستم های ازن همچنین به حذف جریمه های مربوط به دفع آب آلوده کمک می کند. مزایای دیگر شامل اجرای یک فناوری پاک و سازگار با محیط زیست، افزایش نیاز به اکسیژن و بهبود ویژگی های زیبایی به دلیل کاهش کدورت است.

 • چرا ازن زنی مهم است؟

ازن در کشتن ویروس ها و باکتری ها موثرتر از کلر است. همچنین فرآیند ازن زنی به زمان تماس کوتاهی (تقریباً 10 تا 30 دقیقه) نیاز دارد. از آنجایی که ازن به سرعت و به طور کامل تجزیه می شود، هیچ باقیمانده مضری وجود ندارد. همچنین پس از ازن زنی، میکروارگانیسم هایی به جز میکروارگانیسم هایی که توسط ذرات موجود در جریان فاضلاب محافظت می شوند، وجود ندارد. علاوه بر این، ازن در محل تولید می شود، و بنابراین، مشکلات ایمنی کمتری در حمل و نقل و جابجایی وجود دارد.

 • مزایای ازن زنی در تصفیه فاضلاب چیست؟
 • اکسیداسیون پساب فاضلاب فواید متعددی دارد. به عنوان مثال، افزایش اکسیژن محلول، کاهش استفاده از مواد شیمیایی و کاهش کدورت و رنگ.
 • ازن زنی یک عامل اکسید کننده ضد میکروبی، ضدعفونی کننده و ضدعفونی کننده موثر است.
 • ازن بسیار مقرون به صرفه است.
 • این یک ضدعفونی کننده طبیعی و محیطی است که هیچ میکروارگانیسمی نمی تواند در برابر آن ایمنی ایجاد کند.
 • کلر بر کریپتوسپوریدیوم پارووم تأثیر نمی گذارد، اما ازن بر روی آن تأثیر می گذارد.
 • ازن نیمه عمر کوتاهی دارد و به اکسیژن باز می گردد

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.